Лого Круш око света
Logog NadKultura
Лого Круш око света
Жикица Милошевић20. јун 2026.0 коментар

Digitrons: Sveži dah melodičnog pank-popa na ustajaloj sceni presviravanja

Tekst: Žikica Milošević

Ako je Britanija imala Britpop – bivši SSSR je imao UKR-pop (ukrajinski pop), a SR Jugoslavija je imala vojvođanski pop. Za razliku od svojih „rivala“ – Amerikanaca, Beograđana i Rusa, ovi prvi su imali sjajne melodije. “Stari vuk” vojvođanskog (pank)-popa Nikola Pavković, tu je sa svojom novom inkarnacijom, bendom Digitrons i debi-albumom Aceton, koji je definitivno jedan od najboljih albuma izašlih u bivšoj Jugoslaviji u proteklih par godina.

Umesto da nađe novu pevačicu – kao što se ranije često dešavalo – zapevao je sam! Singlovi “Mrzim te”, “Ona donosi kišu”, “Ko si ti?” i “Usijana glava” ne mogu da izađu iz glave kad ih čujete jednom. U ekskluzivnom intervjuu za naš portal, Nikola nam govori o “Nikoli 2.0”.

Poznat si odranije “organima slušanja” kao spiritus movens legendarnog benda vojvođanskog popa – Oružjem protivu otmičara. Drago nam je da vidimo tvoju novu “inkarnaciju”. Kako je došlo do ideje da budeš Digitrons?

Ideja o digitronsima postoji, pa možda i celih 20 godina. Goodinama sam isprobavao razne sintove, semplere, ritam mašine, i eksperimentisao sa elektronskim zvukovima. Snimao i planirao da neki takav bend napravim, i… evo ga!

Takođe, nikada nisam čuo osobu koja sa tolikom lakoćom stvara sjajne melodije i lagane tekstove koji puno govore. One su prisutne i u Digitronsima. Na kraju, od benda smo dobili projekat i “one man show” i – sjajan prvi album. Reci nam nešto o njemu i procesu rada.

Pa da, od kada znam za sebe komponujem i pišem tekstove i sve to mi ide dosta lako. Ideja mi je bila da sa mnom svira i bubnjar, eventualno neka devojka sintisajzer, ali od svega toga ništa. Zvao sam nekih 36 ljudi i niko nije hteo da zasvira – ne znam zašto, ali evo me, nastupam sam sviram snimam muziku a i spotove – sve sam. Vanjus mi montira spotove a album je miksao Vlada iz studija Kamenolom.

Popularna muzika se promenila već sama od sebe, jer to je možda i najdinamičnija grana savremenog stvaralaštva. Ali se promenio i način na koji se konzumira. Koliko je to sada teže nego 90-ih, kada si imao svoje početke i “mejnstrim fazu”?

Pa da, sve se izmenjalo od pre 20-30 godina, nova publika – novi mediji, način reklamiranja i dolaženja do publike. Nisam nesto vičan, ali ni zainteresovan da visim na Instagramu, Fejsu i sličnim medijima. Više volim da pišem, sviram i snimam .Imao sam neka minimalna očekivanja, ali čini mi se da se ništa ne dešava vezano za bend. Ali, ipak idem dalje, u propremi je novi album koji počinjem da snimam uskoro.

Šta je sledeće šta možemo očekivati od tebe? Svirke, spotove, novi album…?

Ne mozete očekivati nešto puno – svirke na jesen i to po koja, spotovi sa novog albuma na zimu i to je to. Uživam u svemu ovome što radim – a publika kako hoće.